Instalacja wodno kanalizacyjna- zrób to najlepiej jak możesz

  • Kategoria: 
  • Data dodania: 01.1.2023

Instalacja wodno kanalizacyjna- co to jest i do czego jest potrzebna

W każdym domu w kuchni i łazience ważne jest poprowadzenie rur, które doprowadzają wodę do miejsc poboru wody, a także rur odprowadzających ścieki do rur kanalizacyjnych. Instalacja wodno kanalizacyjna (wodociąg) to układ przewodów, który służy zaopatrywaniu budynków w ciepłą i zimną wodę.

Instalacja wodna– układ przewodów doprowadzający wodę ze studni lub wodociągu do grzejników, zlewów i spłuczek toaletowych w naszych łazienkach. Instalacja wodna doprowadza wodę do wszystkich punktów poboru wody.

Instalacja kanalizacyjna– nieczystości komunalne, woda zanieczyszczona i opadowa nazywane są ściekami. Instalacja kanalizacyjna ma za zadanie zagospodarowanie wód opadowych czyli odprowadzenie ścieków kanalizacyjnych.

Instalacje wodne dzielimy na:

  • instalację wodociągową wewnętrzną– rury prowadzone wewnątrz budynku
  • instalację wodociągową zewnętrzną– rury prowadzone z zewnątrz do budynku
  • sieci wodociągowe

Instalacja wodna prowadzi wodę pod ciśnieniem pobieraną z wodociągu do instalacji wewnętrznej. Toaleta, wanna, zlew czy umywalka musi mieć doprowadzony dopływ wody. Każde z tych urządzeń musi mieć swoją baterię, która pobiera wodę. Wodę można także pobierać ze studni, ale warto przeprowadzić także badania stwierdzające jej zdatność do picia, gdyż woda ta może mieć wysoką twardość.

Instalację wodną można budować z różnych materiałów:

  • metal: miedź, stal odporna na korozję, stal węglowa
  • tworzywo sztuczne: polichlorek winylu (PVC-C, PVC-U), kopolimer (PP-B, PP-H, PP-R), polietylen wysokiej giętkości (PE-X), polibutylen (PB)

Najczęściej wybieranym materiałem do budowy instalacji wodnej wykorzystywane są rury PCV. Wykorzystywane są one do budowy instalacji, w której woda ma od 0°C do 40°C.

Zimna woda dostarczana jest bezpośrednio z rur do baterii znajdujących się w domu. Ciepła woda musi zostać ogrzana i w zależności od tego w jaki sposób będzie ogrzewana zależy ułożenie rur.

dokręcanie rury

hydraulik dokręca śrubę

hydraulik pod umywalką

rury i kształtki hydrauliczne

Pamiętaj, aby wybrać jak najlepsze rury do instalacji- zakładasz ją na długie lata

Jak ułożyć instalację wodno kanalizacyjną

W zależności od sposobu ogrzewania wody mamy dwa sposoby ułożenia rur:

  • układ rozdzielaczowy– do głównego przewodu montujemy rozdzielacz, który zasila różne punkty poboru wody. Jeśli budynek ma więcej niż jeden poziom należy na każdym piętrze umieścić rozdzielacz wody. Rury założone pomiędzy punktem poboru wody a rozdzielaczem powinny zostać wykonane z tego samego odcinka rur dzięki czemu unikniemy powstawanie przecieków.
  • układ trójnikowy– polega na bezpośrednim połączeniu rur z przewodu głównego do każdego punktu poboru wody. Rury muszą być połączone ze sobą za pomocą odpowiednich kształtek i być w stosunku do siebie ułożone prostopadle i równolegle.

Instalacja wodna- wysokość

Do każdej instalacji montuje się baterie pobierające wodę oraz różne urządzenia m.in. sanitarne. Aby dobrze doprowadzić wodę do danego poboru wody ważne jest, aby zamontować go na odpowiedniej wysokości:

  • umywalka- 50-60 cm nad podłogą
  • wanna- bateria ścienna wyżej niż 60 cm
  • prysznic- 110-130 cm nad podłogą
  • toaleta- 70-80cm
  • baterie naścienne- 25-35 cm nad umywalką; 10-18 cm nad wanną

Przy montowaniu baterii trzeba uwzględnić grubość posadzki.

Filtry i zawory do instalacji wodnej

Instalacja wodna to nie tylko rury, złączki i baterie. To także dodatkowe zawory i filtry, które pozwalają na wydłużenie żywotności każdej instalacji, a także zapewniają bezpieczeństwo.

  • Filtr uzdatniający wodę– jeśli pobieramy wodę ze studni trzeba założyć filtr uzdatniający wodę. Dzięki niemu poprawiamy zapach i smak pobieranej wody. Warto także poddać próbkę wody specjalnej analizie, dzięki czemu dowiemy się jakie filtry są nam potrzebne do uzdatniania wody.
  • Filtr mechaniczny siatkowy– jego praca ma znaczący wpływ na działanie baterii oraz innych urządzeń sanitarnych. Chroni je przed działaniem zanieczyszczeń takich jak piasek czy rdza. Filtr powinien być zamontowany za wodomierzem lub zestawem hydroforowym w każdej instalacji wodnej. Jeśli filtr posiada małą przepustowość będzie blokował przepływ wody.
  • Zawory odcinające– są to niezbędne elementy instalacji sanitarnej. Każdy element, do którego doprowadzana jest woda powinien posiadać taki zawór. Gdy nastąpi jakakolwiek awaria możemy dzięki niemu odciąć dopływ wody do danego elementu i usunąć usterkę. Jeśli założenie zaworu do każdego z elementów jest niemożliwe powinniśmy założyć taki zawór dla grupy urządzeń w kuchni i łazience.

hydraulik dokręca śrubę

Instalacja wodno kanalizacyjna to nie wszystko czym zajmuje się hydraulik. Jeśli masz problem z zapowietrzonym grzejnikiem również możesz do niego zadzwonić.

Instalacja kanalizacyjna

Rury kanalizacyjne pozwalają na odprowadzanie ścieków przez podejścia do pionów kanalizacyjnych. Do założenia tej instalacji używane są najczęściej rury z miedzi lub tworzywa sztucznego PCV. Do systemu kanalizacyjnego zaliczamy:

  • rewizje– pozwalają na wyczyszczenie rur z zanieczyszczeń. Dzięki nim możemy także sprawdzić rury za pomocą specjalnych kamer.
  • syfony– zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji. Jest to rura wypełniona wodą, która uniemożliwia przedostawanie się zapachów.
  • wywiewki wentylacyjne– zapobiegają przedostawaniu się zapachu do wnętrza domu. Ich zadaniem jest wywietrzenie instalacji i zapobieganie powstawania ciśnienia dzięki czemu woda w syfonie nie jest wysysana.
  • wpusty podłogowe– są to kratki ściekowe, które stanowią odpływ i odprowadzają ścieki do kanalizacji.

Jeśli w domu nie mamy założone doprowadzenia kanalizacji do sieci kanalizacyjnej musimy zbudować przydomową oczyszczalnię lub szambo, do którego odprowadzamy ścieki. Trzeba też pamiętać o regularnym oczyszczaniu szamba.

hydraulik pod umywalką

Ważne jest, sprawdzenie szczelności każdego urządzenia- pamiętaj o tym

Sprawdzenie instalacji wodno kanalizacyjnej

Po położeniu instalacji wodno kanalizacyjnej trzeba położyć tynk lub podłogę. Warto jednak przed tymi czynnościami sprawdzić szczelność instalacji wodno kanalizacyjnej. Warto zostawić instalację wodną pod ciśnieniem, aby sprawdzić czy podczas innych prac budowlanych nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Sprawdzenie instalacji należy przeprowadzić przed podłączeniem elementów armatury- baterii, naczyń zbiorczych czy zaworów. Dzięki temu w razie awarii nie będziemy musieli ich demontować co może narazić nas na ich uszkodzenie.

Próba wstępna: podnosimy ciśnienie do wartości próbnej. Czynność tę wykonujemy dwukrotnie w 10 minutowym odstępie. Po 30 minutach ciśnienie w rurach nie powinno spaść mniej niż 0,06 MPa.

Próba zasadnicza: w ciągu 2 godzin spadek ciśnienia nie powinien przekroczyć 0,02 MPa. Jeśli ciśnienie spadnie należy sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wynik będzie pozytywny można nakładać tynk i podłogę, a także sporządzić protokół, pod którym podpisuje się: inspektor nadzoru budowlanego, kierownik budowy oraz wykonawca instalacji.

dokręcanie rury

Profesjonalny hydraulik zawsze wykona usługę najlepiej

Prawidłowe wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnej jest bardzo ważne, gdyż to ona doprowadza wodę do całego budynku. Przed zakończeniem budowy trzeba sprawdzić szczelność instalacji, aby później uniknąć niespodziewanych awarii. Nieszczelność grozi zalaniem całego mieszkania lub namaczaniem ścian i podłogi. Koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie, a przecież można tego uniknąć.

0 0 votes
Article Rating

Powrót do bloga

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x