Jak wymienić uszczelki w kranie – dokonujemy naprawy baterii

  • Kategoria: 
  • Data dodania: 01.1.2023

Wchodzisz do łazienki i zastajesz cieknący kran. Niewielka awaria armatury może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Początkowo małe kropelki będą z czasem nabierały na swojej objętości, przyczyniając się do większych rachunków za wodę. Sprawdź, jak samodzielnie naprawić uszkodzony kran.

Jak naprawić cieknący kran w łazience?

Jeśli z głowicy kranu nieustannie kapie woda – to znak, że należy wymienić uszczelkę, która uległa zużyciu. Kapiący kran nie powinien być przez nas zignorowany, gdyż systematyczna utrata wody powoduje nabijanie się wodomierza. Jeśli będziemy długo zwlekać z usunięciem usterki, to ryzykujemy znacznie większymi rachunkami za wodę – co z pewnością nie będzie miłym doświadczeniem. Wymiana uszczelki nie jest jednak tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy nieco wprawy i kilku narzędzi.

Cieknący kran – dlaczego z baterii zaczyna kapać?

Stało się – mamy wyciek wody w łazience. Najczęstszą przyczyną kapania wody z kranu jest zużyta uszczelka. Wraz z upływem czasu ulega ona systematycznemu niszczeniu się. Nowa uszczelka nie jest na szczęście droga, więc samodzielna naprawa kranu nie powinna nas kosztować krocie. Z wymianą uszczelki powinniśmy jednak uważać – należy dokładnie sprawdzić jej średnicę i grubość, a następnie dobrać perfekcyjny zamiennik. Cieknący kran może być spowodowany także innymi, rzadziej występującymi problemami z baterią. Jeśli po wymianie uszczelki bateria przecieka nadal, warto zasięgnąć pomocy fachowca.

hydraulik odkręca wodę

Poważniejsze naprawy nie powinny być wykonywane na własną rękę.

Chcę wymienić uszczelkę w kranie – jak się do tego zabrać?

Może się zdarzyć, że demontując sitko i wyciągając starą uszczelkę naruszymy strukturę całego kranu, np. przekręcimy zbyt mocno wylewkę (rurkę do pobierania wody), przez co skorodowany korpus kranu ulegnie skruszeniu. W skrajnych przypadkach dojdzie do niekontrolowanego wycieku wody, wobec czego przed rozpoczęciem prac musimy zlokalizować centralny zawór wody. Jeśli tego nie zrobimy, woda może zalać mieszkanie, przez co narobimy sobie jeszcze więcej problemów. Jest on najczęściej zlokalizowany nieopodal wodomierza. Następnie zakręć wodę zimną i ciepłą (dokręcając kurki/pokrętła). Po odcięciu dopływu wody (na wszelki wypadek), zabieramy się do dalszej wymiany uszczelki. Czego będziemy potrzebować?

  • Klucz płaski. Przydatny do łatwego okręcenia śruby wylewki. Dzięki temu dostaniemy się do głowicy baterii, na której osadzona jest szybko zużywająca się uszczelka. Warto posiadać klucze w różnych rozmiarach, bądź jeden uniwersalny klucz nastawny szwedzki, dzięki któremu odkręcimy większość nakrętek hydraulicznych.
  • Klucz nastawny lub inny (niektóre nakrętki odkręcane są kluczem imbusowym). Klucz imbusowy przyda się w przypadku konieczności odkręcenia całej głowicy. Z kolei nastawny posiada możliwość regulacji, dzięki czemu pozwoli na odkręcenie zróżnicowanych nakrętek i śrub.
  • Śrubokręt. Przyda się do przytrzymania, podważenia zaślepek.
  • Nową uszczelkę. Najlepiej wykonaną z materiałów nieco lepszej jakości – tak, by uniknąć rychłej wymiany na nowy egzemplarz.
  • Opcjonalnie rękawice. Dają większą pewność chwytu i część prac łatwiej się wykonuje zakładając je na dłonie.

Cieknący kran – naprawa baterii w stylu „zrób to sam”

Cieknący kran zakręcamy i odcinamy dopływ wody – resztki wody będą jeszcze kapać przez kilka sekund. Kiedy cała woda skapnie, bierzemy się do dalszej pracy. Przystępujemy do odkręcania nakrętek. Wyciągamy zaślepkę znajdującą się przy wylewce (zależy od typu kranu) podważając ją np. wkrętakiem. Następnie odkręcamy śrubę centralną trzymającą wylewkę, pamiętając o kręceniu kluczem zgodnie z odwrotnym kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Powinieneś otrzymać właściwą pozycję do tego, by wymienić uszczelkę w kranie na nową. Po włożeniu nowej uszczelki przystępujemy do skręcania kranu na nowo. Nakładamy wylewkę, dokręcamy śrubę mocującą wylewkę do oporu (jednak nie za mocno, aby mieć możliwość odkręcić ją w przyszłości) i nakrętkę nasadową. Sprawdzamy, czy wszystkie elementy znajdują się na swoich miejscach. Należy pamiętać także o sprawdzeniu sitka na końcówce wylewki. To ono może być także jednym z powodów przeciekania kranu. Gromadzi się w nim sporo piachu i osadu, przez co woda skapuje dłużej, dając wrażenie przeciekającego kranu. Odkręć sitko, przeczyść je, wymień uszczelkę sitka i dokręć go do kranu. Sprawdź każdą nakrętkę dwa razy – czy jest dobrze dokręcona.

Chciałem naprawić cieknący kran – nie udało się. Co teraz?

Jeśli spotkasz się z problemami na jakimkolwiek polu eksploatacji kranu – przemyśl dobrze, czy jesteś w stanie podjąć się naprawy. Naprawa kranu nie jest skomplikowana, ale bywa czasochłonna i nieprzyjemna, w szczególności, że prace wykonujemy w dosyć mokrych warunkach. Jeśli woda kapie mimo naszych starań, a nowy zestaw uszczelek nie pomógł – być może problem w kranie jest bardziej skomplikowany i nie obejdziemy się bez wizyty hydraulika. Pamiętaj, że jakiekolwiek użycie (odkręcenie) baterii przy aktywnym dopływie może zakończyć się gwałtownym wylaniem cieczy na posadzkę łazienki.

woda z kranu

Baterie się od siebie różnią, wobec czego w różnych sytuacjach naprawa przebiega nieco inaczej.

Wymiana uszczelki w kranie nie pomogła. Co dalej zrobić z cieknącym kranem?

Woda z kranu kapie nadal, mimo usilnych starań domowników. Wymiana uszczelki w kranie może pomóc, ale nie zawsze stanowi rozwiązanie problemu. Bateria jest dosyć skomplikowanym elementem armatury łazienkowej, w którym popsuć się może wiele rzeczy. Jeśli kran przecieka mimo tego, że wymiana uszczelek przebiegła wzorowo, powodem takiego stanu rzeczy może być m.in.:

  • uszkodzenie podstawy dławicy,
  • niedostatecznie mocne dokręcenie elementów baterii (śrubę dokręcamy do oporu),
  • awaria na sworzniu obejmującą zużycie sworznia pokrętła wody ciepłej lub zimnej,
  • korozja pod korpusem baterii.

Kiedy warto wezwać fachowca do naprawy kranu?

Skuteczna naprawa baterii łazienkowej lub kuchennej zajmuje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. W przypadku najprostszych prac, takich jak przeczyszczenie sitka, całe przedsięwzięcie wykonamy w kilka minut. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, aby rozkładać kran na części pierwsze – pomoc fachowca może okazać się niezwykle przydatna. Ze specjalistą warto umówić się także wtedy, gdy armatura jest nietypowa i niestandardowa, wobec czego nie wiemy dokładnie jak się zabrać do usuwania usterki. Z pewnością warto także rozważyć jego wizytę, kiedy dokonaliśmy wymiany uszczelek, a problem z cieknącym kranem nie ustąpił.

hydraulik z kciukiem na tak

Fachowiec przyjdzie do nas wyposażony we wszelkiego rodzaju narzędzia, które niekoniecznie musimy posiadać w domu.

Jeśli masz problem z uszczelką i nie poradzisz sobie z jej wymianą sam – jesteśmy do Twojej dyspozycji!

0 0 votes
Article Rating

Powrót do bloga

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x