Zapowietrzone kaloryfery

  • Kategoria: 
  • Data dodania: 01.1.2023

Odpowietrzenie kaloryferów to nie jest czynność ani specjalnie skomplikowana, ani też czasochłonna. Odrobina wiedzy i odpowiednie przygotowanie pozwalają odpowietrzyć kaloryfery samodzielnie, aczkolwiek warto tutaj zdać się na wiedzę i umiejętności hydraulika, który upewni się również, że w instalacji panuje odpowiednie ciśnienie. Odpowietrzając kaloryfery warto zwrócić uwagę na zasady dotyczące odpowietrzania grzejników, tak, aby nie zalać mieszkania i nie uszkodzić instalacji grzewczej.

Objawy zapowietrzonych grzejników

Objawy, jakie dają zapowietrzone grzejniki są bardzo charakterystyczne. Bulgotanie z wnętrza kaloryfera, wychłodzenie jego części lub całości powinny cię upewnić, że twój kaloryfer jest zapowietrzony. Należy to również uczynić dosyć szybko, ponieważ tam, gdzie w kaloryferze znajduje się powietrze, grzejnik jest narażony na korozję, a rdza prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń, które mogą skończyć się tym, że będziesz musiał wymienić cieknący kaloryfer na nowy. Na szczęście odpowietrzanie grzejników wszystkich producentów opiera się na podobnych zasadach, aczkolwiek warto znać konstrukcyjne zależności budowy zaworowe w grzejnikach różnych producentów, aby procedurę wykonać skutecznie.

Rodzaje odpowietrzników w kaloryferach

Nowoczesne kaloryfery są wyposażone w odpowietrzniki. Są to zawory ręczne lub automatyczne, dzięki którym odpowietrzenie grzejnika staje się możliwe. Od konstrukcji grzybka zaworu zależy sposób odpowietrzania grzejnika. Niekiedy do odpowietrzenia niezbędny jest specjalny śrubokręt lub klucz, otrzymany chwili montażu grzejników. Niekiedy grzybek odkręca się ręcznie. Z kolei zawory automatyczne miewają różną konstrukcję, umieszczane są na stałe, w zewnętrznej części grzejnika, zupełnie też nie wymagają interwencji człowieka, aczkolwiek są bardzo podatne na uszkodzenia. System w tym wypadku sam wydala powietrze zalegające w grzejniki.

kaloryfer

Przyczyny zapowietrzania się instalacji centralnego ogrzewania

Dlaczego kaloryfery się zapowietrzają? Najczęstszą przyczyną zapowietrzonych kaloryferów jest sposób napełniania ich wodą z wodociągów, w której znajdują się drobne pęcherzyki powietrza, zbierają się później w górnej części instalacji. Powietrze dostaje się również do instalacji przez plastikowe rurki będące składową instalacji. To tak zwany proces dyfuzji, a rurki nigdy nie są stuprocentowo szczelne.

Do odpowietrzania kaloryferów należy przygotować specjalny śrubokręt, klucz, który stanowi komplet z grzejnikiem, przyda się również miska lub wiadro, do którego będzie ściekała woda. Woda w kaloryferze na czas odpowietrzania powinna być schłodzona, bo odpowietrzanie kaloryferów z ciepłą wodą jest mało wydajne.Przed odpowietrzeniem zwiększ ciśnienie wody w instalacji do 1.3 atmosfery, co powoduje skuteczne wypierania powietrza z instalacji.

0 0 votes
Article Rating

Powrót do bloga

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x